KULTURNA BAŠTINA
Mlin u Dragašu
Kao i svi mlinovi u općini Dragaš, i Mlin u Dragašu radio na reci, jer je bio najsigurniji i najekonomičniji izvor energije. Zidovi su bili od kamena i prekriveni pločama. Pšenica je mlevena od dva kamena, jednog gornjeg i jednog donjeg.
Mlin je popravljen uz održavanje autentičnosti
Grobnica (Turbe) Plava
Turbe Plava prilično je staro, datira još iz vremena Otomanskog carstva, ali neki spisi kažu da je to turbe sagrađeno u čast turskog misionara. Turbe je sačuvano kao u originalu s vrlo malo obnove.
Tradicionalna Opoljska kuća
Oblik opoljske kuće je četverokutan i sastoji se od 2 kata. Prvi kat sastojao se od žarišta, hodnika i hora (štala). Na drugom katu se nalazi soba za goste, spavaća soba i balkon.
Kuća je sagrađena od kamena ili pečene gline i drveta (hatla) i prekrivena pločama. Karakteristično za opoljske kuće su okolni kameni zid i drvena vrata.
Bačila
Bačila su kolibe za pastire koji čuvaju stoku. Izgradila ih je porodica koja je tamo živjela, tako da njihova veličina ovisi o broju članova porodice. Služila je za spavanje, kao i za svakodnevni boravak.
Građene su od kamena i prekrivene slamom. Postoje dva vrata, glavna za stanare, a druga koja povezuje sa stokom.
Valanica u Belobrad
Valanica je vršila tiskanje vune (vunene tkanine) koja se zatim koristila za odjeću. Potječe iz 1800. godine i jedini je sačuvan takve vrste. Snabdijevala je stanovnike opštine Dragaš, Prizren, Tetovo i Gostivar.
Valanica je u velikoj mjeri obnovljena uz očuvanje svoje originalnosti, dok je oprema unutra sva originalna.
Namaz-džah u Buzec
Namaz-džah je islamski vjerski objekt koji služi za molitvu na otvorenom. Ova namaz-džah je jedan od četiri ukupno na cijelom Balkanu. Potječe iz XIV-XV stoljeća, gdje su prema, kako se kaže, stanovnici iz čitave regije Opolja obavljali molitve.
Objekat je do neke mjere obnovljen, ali je zadržala svoju originalnost.
Nemački grob
Nemački grob datira iz 1689. godine, a govori se da pripada austrijskom generalu Pikoleminu. Tokom 1689. zarazio se kugom i sahranjen je u blizini Prizrena, vjerovatno na ovom mjestu.
Članak generala Pikolemina o Kosovu, odnosno stanovnicima Opolje, to dodatno potvrđuje
Džamija u selu Mlike
Prema zapisima, džamija u selu Mlike sagrađena je 1289. godine, tačno 170 godina prije dolaska Osmanskog carstva na Balkan. Prema natpisima na sačuvanim pločama, džamiju sela Mlike sagradili su sirijski trgovci. Džamija je u potpunosti obnovljena jer je prva džamija spaljena tri puta, a sa njom su spaljena dokumenta koja to dokazuju, ali o tome svjedoče nadgrobni spomenici iste džamije.
Mačkina česma
U prilično planinskom selu, Mačkina česma još uvijek stanovnicima služi za piće i osvježenja. Mačkina česma datira iz 1380. godine, dolaskom prvih pastira na ovo mjesto, gdje su izgradili prvi šator, a potom je od ovog mjesta nastalo selo Plajnike. Razlog nazivanja Mačkina česma je taj što su u to vrijeme neke mačke živjele u blizini ove česme. Ova česma je u potpunosti obnovljena i još uvijek funkcionira.
Etnološki muzej Dragaša
Etnološki muzej se nalazi iza Doma kulture u gradiću Dragaš. Ovaj muzej pruža idealnu priliku da izbliza vidite etnološko bogatstvo opštine Dragaš. Iako nije uvijek otvoren, lako se može posjetiti ako se obratite Upravi za omladinu kulturu i sport.